Україна входить до топ-5 виробників меду у світі, і є найбільшим експортером у Європі. Об’єми виробництва досягають понад 100 000 тон на рік. В Україні в медовій галузі залучено близько 400 тисяч бджолярів.

У такому випадку для експортерів меду важливим питанням є виявлення фальсифікату меду, який вони отримують з пасік, при цьому дуже важливим фактором є оперативність, з якою проводиться аналіз для ухвалення рішення щодо закупівлі меду у того чи іншого виробника.

Ефективним методом експрес-аналізу є інфрачервона спектроскопія. Для аналізу потрібно близько 15-20 г меду. Це неруйнівний аналіз, отже зразки повністю зберігають свої властивості. Тривалість аналізу – близько 1 хвилини.

Фахівцями Bruker розпочато розробку калібрувань на основні показники. Для аналізу меду використовуються спектрометри Bruker Optics MPA II та TANGO-R.

На даний момент доступні такі калібрування:

  1. Glucose Fructose Ratio (співвідношення глюкози та фруктози).
  2. Fructose (фруктоза).
  3. Glucose (глюкоза).
  4. Glucose Fructose
  5. HMF (гідроксиметилфурфурол)
  6. Moisture (вологість)
  7. Turanose (тираноз).

Літературний пошук показав, що багато лабораторій у всьому світі проводили успішні спроби побудови калібрувальних моделей для аналізу меду на ферменти методами ІЧ-спектроскопії. Фахівцями Текса також були проведені спроби побудови калібрування на ферменти меду – діастазу, каталазу, пролін. Для побудови калібруваннь було взято зразки меду, в яких значення вмісту ферментів були отримані за допомогою лабораторних досліджень. Вимірювання проводили методом трансфлекції з двома сталевими дзеркалами з результуючою довжиною оптичного шляху 2 мм. Кожен зразок тричі вимірювали серіями по 5 паралельних вимірювань, сумарно по 15 спектрів на кожен зразок.

На даний момент проводяться роботи з доповнення калібрувань новими зразками, що дозволить урізноманітнити матриці зразків та підвищити точність та відтворюваність результатів.

Підприємства, зацікавлені в аналізі меду та придбанні обладнання для оснащення власної лабораторії, можуть досліджувати свої зразки на спектрометрах Bruker Optics в офісі ТОВ «Текса».

Разом з обладнанням користувачам пропонується програмне забезпечення, що дозволяє самостійно розробляти калібрування на потрібні параметри, використовуючи дані референтних методів.

З питань придбання ІЧ спектрометрів – звертайтесь до офіційного представника Брукер Оптікс в Українікомпанії Текса!