Окремою проблемою фармацевтичного ринку є проблема фальсифікованих лікарських засобів. Фальсифіковані препарати являють собою подвійну небезпеку для громадськості.

По-перше, фальсифікат не містить активний інгредієнт у потрібній кількості, внаслідок чого проблеми пацієнта залишаються невирішеними. По-друге, фальсифікати можуть містити токсичні речовини, що призводить до отруєння. У будь-якому разі пацієнт стає жертвою шахрайства, а система охорони здоров’я втрачає довіру населення.ВИЯВЛЕННЯ ФАЛЬСИФІКОВАНИХ ЛІКАРСЬКИХ ПРЕПАРАТІВ

Нині багато контролюючих та громадських організацій, що захищають права споживача, проводять аналізи для встановлення факту фальсифікації. Для цього використовують такі аналітичні методи як рідинна хроматографія та спектроскопія ближнього ІЧ діапазону (БІЧ). Обидва ці методи широко використовуються у фармацевтичній промисловості. Перевагою рідинної хроматографії є можливість проведення точного аналізу, але у процесі аналізу досліджувана таблетка повністю знищується, крім того, процедура аналізу досить тривала. Аналіз за допомогою БІЧ технології менш детальний, але метод неруйнівний і займає лише кілька секунд. Крім того, спектрометр може бути використаний в мобільних лабораторіях, що робить його придатним для виконання скринінгових досліджень препаратів.

Мобільність ІЧ техніки дозволяє створювати цілі мережі мобільних лабораторій. Подібний проект був організований Китайським міністерством охорони здоров’я та лікарських засобів. Для проведення скринінгових тестів Фур’є-БІЧ спектрометри (Matrix–F компанії Брукер Оптікс) були встановлені у невеликих фургонах. Пересувні лабораторії було спрямовано у всі частини країни для виявлення фактів фальсифікації. Тести виконували, реєструючи спектри таблеток, безпосередньо притискаючи датчик поверхні до таблетки. Потім отриманий спектр порівнювався певним чином з еталонним (отриманим після аналізу оригінального препарату від оригінального виробника). При розбіжності отриманих спектрів відповідні таблетки направлялися в лабораторію для більш детального аналізу (в даному випадку за допомогою ВЕРХ). Для можливості реалізації цього проекту простота аналізу зіграла одну з вирішальних ролей, адже, на відміну від методів «мокрої хімії», використання БІЧ спектроскопії дуже легке: оператор за допомогою спеціального меню обирає визначувану речовину і одним натисканням кнопки починає вимірювання. Аналіз починається автоматично, і через кілька секунд отримані результати з’являються на екрані.

Проект Китайського міністерства охорони здоров’я по визначенню фальсифікованих лікарських засобів є досить успішним. Вже з першого дня роботи мобільних спектральних лабораторій було виявлено фальсифіковані препарати навіть у офіційно зареєстрованих аптеках. За допомогою сучасних аналітичних технологій можна значною мірою підвищити рівень безпеки пацієнтів, контролюючи як мінімум продукцію офіційно зареєстрованих роздрібних аптечних мереж.

БІЧ спектроскопія у багатьох випадках дозволяє реалізувати прямий контроль процесів у режимі реального часу, що необхідно для систем виробничого контролю. Мала кількість часу, необхідного для проведення аналізу, більш висока та передбачувана якість продукції, уникнення можливості виробництва бракованих партій – результат застосування спектральних технологій від Брукер в Україні. Крім цього онлайн аналіз дозволяє контролювати безліч параметрів системи одночасно.

З питань придбання ІЧ спектрометрів – звертайтесь до офіційного представника Брукер Оптікс в Українікомпанії Текса!